Terapia dla par i małżeństw – w jakim nurcie?

Gdy para lub małżeństwo podejmie decyzję, że czas na terapię, oznacza to także, że chcą popracować nad swoim związkiem. To dobra postawa, bowiem sygnalizuje, że małżonkom zależy na sobie i chcą wytrwać w związku.

To w jakim nurcie będzie prowadzona psychoterapia, zależy od tego jakie doświadczenie ma wybrany psychoterapeuta oraz jakie szkolenia ukończył.

Przykładowo wielu psychoterapeutów wybiera podejście systemowe, jako metodę terapii. Podejście to zakłada, że źródłem problemów i zaburzeń jest system w jakim człowiek funkcjonuje – a w tym przypadku – system małżeński.

Zadaniem terapeuty jest stworzenie prawidłowych relacji między małżonkami, a są one z pewnością zaburzone, skoro zdecydowali się na terapię. Jeśli para chce lepiej zrozumieć wzajemne potrzeby i oczekiwania, a dotychczas nie wypracowali dobrego sposobu, aby to uczynić – terapia systemowa z pewnością bardzo pomoże.

Terapeuta ustala indywidualnie czas trwania sesji, ale zazwyczaj trwają one od 60 min. do 90 minut. Terapię prowadzi jeden lub dwóch terapeutów, a częstotliwość spotkań ustalają wspólnie z małżonkami/parami. Zazwyczaj spotykają się co 2 – 4 tygodnie.

Jak rozpocząć terapie par ?