Kiedy zdecydować się na terapię?

Kiedy małżonkowie wyczerpią wszelkie sposoby wzajemnego porozumienia się, a urazy, żale, pretensje, brak zaufania narastają, wówczas najlepszym rozwiązaniem jest podjęcie decyzji o skorzystanie z terapii. Zapewne żadnej parze taka decyzja nie przychodzi łatwo, jednak jest pierwszym krokiem do chęci naprawienie związku.

Ważne, aby para, która zdecydowała się na terapię miała świadomość, że czeka ją praca na związkiem – nauczenie się umiejętności komunikacji, wyrażania swoich potrzeb i oczekiwań, chęci wzajemnego porozumienia się.

Wielu terapeutów wskazuje na fakt, że często pary oczekują od nich, że terapia przebiegnie niejako bez ich udziału tj. terapeuta sam zmieni ich związek, a małżonkowie wcale nie muszą się otwierać na terapię. Takie błędne przekonanie sprawia, że terapia kończy się niepowodzeniem.

Kryzysu w związku nie da się inaczej pokonać, jak otworzeniem się na potrzeby małżonki/małżonka, nazwaniem negatywnych emocji (jeśli pojawiają się złość, zazdrość, itp.), zrozumieniem skąd się biorą oraz chęci wyjścia naprzeciw wzajemnym oczekiwaniom.

Kiedy zdecydować się na terapie par ?